Sértetti képviselet, feljelentés megtétele/képviselet magánvádas, pótmagánvádas eljárásban

Büntetőjogi tapasztalattal rendelkező ügyvédként nemcsak terheltek védelmét látom el, hanem erre irányuló megkeresés esetén a bűncselekmények sértettjeinek képviseletét is.

Ki a sértett?

Sértett az a személy vagy esetleg gazdasági társaság, illetve egyéb jogalany, akinek vagy amelynek a jogát vagy a jogos érdekét a bűncselekmény közvetlenül sértette vagy veszélyeztette.

A sértetti pozíciót megalapozó jogsérelem lehet vagyoni, fizikai, vagy egyéb természetű is. Így sértett lehet az a gazdasági társaság, amelynek sérelmére az ügyvezetője sikkasztott, és sértett lehet az a személy is, aki valamilyen erőszakos bűncselekmény áldozata lett.

Mire terjed ki a büntetőjogi ügyvéd képviselete sértetti képviselet esetén?

A válaszhoz először is szükséges tisztázni, hogy a sértetti képviseletre úgynevezett közvádas, madánvádas, vagy esetleg pótmagánvádas eljárásban kerül sor.

 

Közvádas eljárás

A bűncselekmény többsége közvádra üldözendő, azaz ha megindul a büntetőeljárás, az a sértett nyilatkozatától függetlenük végig fog menni. Így például egy súlyos testi sértés esetén a terheltet akkor is felelősségre vonják, ha a sértett azt nyilatkozza, hogy nem kívánja a terhelt büntetőjogi felelősségre vonását.

Ilyen közvádas bűncselekmények tehát a sértettől függetlenül lefolynak, a nyomozó hatóság végzi a munkáját, a nyomozás végén főszabály szerint az ügyészség vádat emel, majd a bíróság ítéletet hoz.

A sértettnek ugyanakkor a közvádra üldözendő bűncselekmények esetén is vannak olyan jogai, amelyekkel a büntetőeljárás lefolyásának irányát befolyásolni tudja. Így a sértett és képviselője észrevételeket tehet az eljárásban, bizonyítékokat terjeszthet elő, és indítványozhatja, hogy a nyomozati eljárásban a nyomozó hatóság milyen bizonyítási cselekményeket folytasson le annak érdekében, hogy a sértett sérelmére bűncselekményt elkövető terhelt büntetőjogi felelősségre legyen vonva.

A tárgyaláson a sértett a sértett és képviselője szintén jelen lehet, észrevételeket, indítványokat terjeszthet elő, és a tanúkhoz, vádlottakhoz kérdéseket intézhet.

A tárgyaláson a vádat az ügyész képviseli, a sértett büntetőjogi képviselete lényegében az ügyész tevékenységét egészítheti ki.

A tapasztalt büntetőjogi ügyvéd a sértetti jogok maximális érvényre jutatását segíti elő annak érdekében, hogy az Ön sérelmére elkövetett bűncselekmény semmiképp ne maradjon büntetlenül, és amennyiben vagyoni kárt is szenvedett, a büntetőeljárás keretein belül érvényesíteni tudja.

 

Magánvádas eljárás

Van néhány kisebb súlyú bűncselekmény, ahol az ügyészség helyett a sértett képviseli a vádat. Ilyen bűncselekmény a könnyű testi sértés, a magántitok megsértése, a levéltitok megsértése, a rágalmazás,  a becsületsértés és a kegyeletsértés.

A magánvádas eljárásnak az általánoshoz képest eltérő, speciális szabályai vannak, így mindenképpen érdemes büntetőügyekben jártas ügyvédet keresni a hatékony sértetti igényérvényesítés érdekében.

A magánvádas eljárásban a sértett nyilatkozhat úgy is, hogy a tárgyalásokon nem kíván jelen lenni, ebben az esetben a jogi képviselője gyakorolja a sértettet megillető jogokat. Tehát a magánvád képviseletét teljes mértékben rábízhatja szakemberre is, megkímélve Önmagát a tárgyalótermek stresszes hangulatától.

 

Pótmagánvádas eljárás

Pótmagánváddal akkor élhet a sértett, ha a nyomozó hatóság a terhelttel szembeni feljelentést elutasította, vagy a terhelttel szemben folyamatban lévő büntetőeljárást megszüntette, és a nyomozó hatóság döntését az ügyészség is helybenhagyja.

Tehát ebben az esetben olyan bűncselekményről van szó, ami közvádra üldözendő, ugyanakkor a nyomozó hatóság valamilyen oknál fogva úgy látja, hogy nem történt bűncselekmény, vagy a terhelt büntetőjogi felelőssége nem bizonyítható.

A törvény ekkor lehetőséget biztosít a sértettnek, hogy amennyiben úgy látja, hogy márpedig a bűncselekmény történt, és a bíróság előtt bizonyítani is tudja, akkor ő maga emeljen vádat a bíróságon.

A magánvádas eljáráshoz hasonlóan a pótmagánvádas eljárásban is tehát a sértett képviseli vádat. Tekintettel arra, hogy pótmagánvádas eljárás nagyobb súlyú bűncselekmények során is előfordulhat, a törvény úgy rendelkezik, hogy a pótmagánvádlónak kötelező jogi képviselővel rendelkeznie.

Tehát amennyiben a nyomozó hatóság és az ügyészség döntésével szemben Ön a sérelmére elkövetett bűncselekmény miatt mégis a bíróságon akarja bizonyítani az igazát, mindenképpen – a törvény alapján – köteles ügyvédet megbízni. 

 

Miért hasznos büntetőjogi ügyvéd a sértettnek?

 

Feljelentés megírása és összeállítása

A jól megírt és bizonyítékokkal alátámasztott feljelentés az egész eljárás keretét meghatározhatja.

 Amennyiben a feljelentés nem tartalmazza egy, a Büntető Törvénykönyvben szereplő bűncselekmény törvényi tényállási elemeit, a nyomozó hatóság elutasíthatja a feljelentést. Az, hogy egy bűncselekménynek milyen tényállási elemei is vannak, szakmai kérdés, amelyet büntetőjogban jártas ügyvéd tud megválaszolni. Amennyiben rendelkezésre állnak, a feljelentést alátámasztó bizonyítékokat is érdemes a feljelentéshez mellékelni, hogy a nyomozó hatóság a feljelentéssel érdemben foglalkozzon, és el tudjon indulni a megfelelő irányba. A büntetőjogban járta ügyvéd ismeri a nyomozó hatóság gyakorlatát, és tudja, hogy milyen bizonyítékokat érdemes csatolni a feljelentés eredményes befogadásához.

A szakmailag kifogástalan feljelentés megírásához így mindenképpen javasolt büntetőjogi ügyvéd igénybevétele.

Panasz megírása

Amennyiben a nyomozó hatóság a feljelentés alapján elrendeli a büntetőeljárás lefolytatását, de később mégis úgy látja, hogy nem történt bűncselekmény, vagy nincs a bűncselekmény elkövetésére, vagy a terhelt büntetőjogi felelősségének későbbi megállapítására elég bizonyíték, a büntetőeljárást megszüntetheti.

Ekkor a sértettnek lehetősége van arra, hogy a megszüntetéssel szemben panaszt terjesszen elő, amelyet az ügyészség fog elbírálni. A panasz eredményessége érdekében feltétlen ajánlott büntetőjogi ügyvéd segítségét kérni, hiszen az büntetőügyvéd tudja, hogy az ügyészség milyen szempontokat fog vizsgálni a panasz elbírálása során, így tudja, hogyan is lehetne meggyőzni az ügyészséget arra, hogy utasítja a nyomozó hatóságot az eljárás folytatására.

Polgári jogi igény érvényesítése

A bűncselekmény sértettjének sok esetben keletkezik valamilyen anyagi természetű sérelme a bűncselekménnyel összefüggésben. A sértett az anyagi kárt a büntetőeljárás keretein belül is érvényesíteni tudja, amelynek előnye, hogy nem kell külön polgári jogi eljárást indítania. A büntetőeljárásban ezt polgári jogi igénynek hívjuk.

A büntetőeljárási törvény – a korábbi törvényhez képest – szigorított a polgári jogi igény előterjesztésének szabályain. A polgári jogi igényt úgy kell előterjeszteni a büntetőeljárásban, mint egy keresetet a polgári bíróság előtt. Mindezért ahhoz, hogy a polgári jogi igény szabályszerűen legyen előterjesztve, feltétlen ajánlott büntetőjogban jártas ügyvéd közreműködését igénybe venni.

Így a sértett időt és energiát spórolhat meg azzal, hogy nem kell külön polgári eljárást indítania a kárának megtérítése érdekében, hanem már a büntetőítéletben érvényt tud szerezni a kárigényének.

Pótmagánvád megírása és összeállítása

Amennyiben a nyomozó hatóság a feljelentést visszautasítja, vagy a nyomozást megszünteti, és az ügyészség is helybenhagyja a nyomozó hatóság döntését, a sértett pótmagánvád előterjesztésére lehet jogosult.

Ahogy fentebb már volt szó róla, mivel a pótmagánvádas eljárásban a sértett kvázi az ügyészség jogait gyakorolja, és az ügyészség kötelezettségeit teljesíti, a szakmaiság biztosítása érdekében a törvény kötelezővé teszi a sértett számára, hogy jogi képviselő közreműködését vegye igénybe.

A bírósági eljárás lefolytatásának alapja a vád, így a pótmagánvád szakszerű megírása és bizonyítékokkal való alátámasztása, illetve az eredményesség érdekében szükséges indítványok megtétele büntetőjogban jártas ügyvédet igényel.

A sértett képviselete a tárgyaláson

Magánvádas és pótmagánvádas eljárásban a sértett képviseli a vádat, a vádképviselet pedig magasfokú szakami munkát igényel, így büntetőjogban jártas ügyvéd segítségére feltételen szükség van. (Pótmagánvádas eljárásban kötelező is.)

Ugyanakkor közvádra üldözendő bűncselekmény esetén sem – ahol az ügyészség képviselő a vádat – felesleges, ha a sértettet büntetőügyvéd képviseli a tárgyaláson.

A sértett képviselője ugyanis a tárgyaláson kérdéseket intézhet a vádlottakhoz és tanúkhoz, észrevételeket és indítványokat tehet. Sokszor a sértett mint a bűncselekmény közvetlen érintettje a vádat képviselő ügyészhez képest többletinformációkkal rendelkezik a bűncselekményről, így a sértett jogi képviselője a megfelelő kérdések feltevésével, és a megfelelő indítványok megtételével jelentősen hozzá tud járulni ahhoz, hogy a terhelt büntetőjogi felelőssége megállapítható legyen.

A polgári jogi igényt szintén a bírósági szakaszban kell előterjeszteni. Ahogy fentebb már volt róla szó, a polgári jogi igény előterjesztésének formája szigorú szabályokhoz kötött, amely szintén indokolja büntetőjogban jártas ügyvéd igénybevételét.

 

A védőügyvédként szerzett szakmai tudás és tapasztalat a sértetti képviselet során is kamatoztatható, a különbség csak annyi, hogy a tárgyalóterem másik oldalán ülünk.

Vegye fel velem a kapcsolatot!
24 órán belül válaszolok.