Képviselet a nyomozati eljárásban

Nyomozás bűncselekmény megalapozott gyanúja esetén indul, feljelentés, vagy a hatóság tudomására jutott információk alapján.

A megalapozott gyanú – mint a büntetőeljárás megindulásának az alapja – természetesen nem jelenti a bűncselekmény elkövetésének bizonyosságát, csupán olyan adatok, információk meglétét, amelyek arra engednek következtetni, hogy lehet, bűncselekmény történt.

Amennyiben idézést kap a nyomozó hatóságtól – mint bűncselekmény elkövetésével megalapozottan gyanúsítható személy –, vagy előállítják gyanúsítotti kihallgatásra, érdemes azonnal büntetőjogban járta ügyvédet keresni.

Az Önnel szemben indult ügy keretei a nyomozati szakban kristályosodnak ki, így kiemelten fontos, hogy a nyomozati szakban mi hangzik el, és milyen bizonyítékot tudunk előterjeszteni az Ön védelmében.

Az első kihallgatása után van jogunk arra, hogy a keletkezett nyomozati iratokat megismerjük.

Mindezért ha büntetőjogi ügyvéddel vesz részt a kihallgatáson, általában az a javaslat, hogy az első kihallgatáson ne tegyen vallomást, hiszen ekkor még nem állnak az Ön és a védőügyvéd rendelkezésére az iratok. Ennélfogva nem tudhatjuk, hogy milyen bizonyítékai vannak Önnel szemben a nyomozó hatóságnak, és milyen vallomások születtek az ügyben

Az első kihallgatás után – már a nyomozati iratok birtokában – átbeszéljük, hogy milyen bizonyítékok vannak Önnel szemben, annak tükrében pedig javaslatot teszek arra, hogy tegyen-e vallomást, és ha igen, milyen tartalmút, esetleg milyen bizonyítékot lehet előterjeszteni a védelmében.

A gyanúsítotti kihallgatás során elkövetett hiba az egész eljárást befolyásolhatja: ha elhamarkodottan tesz vallomás, és más bizonyítékok alapján ez a vallomás cáfolatot kap, az egész eljárásban alááshatja az Ön vallomásának hitelességét.

Büntetőjogi ügyvédként a feladatom, hogy megóvjam az ilyen végzetes hibától.

 

A büntetőjogi ügyvéd feladatai a nyomozás során

 

Irattanulmányozás

A nyomozati iratok általában több száz vagy több ezer oldalasak. A hatékony védelemhez szükséges a nyomozati iratok mélyreható ismerete, és annak kiszűrése, hogy ezek között melyek a releváns és az irreleváns adatok. A nyomozati iratok alapján ki lehet szűrni azt is, hogy a nyomozó hatóság az eljárása során vétett-e eljárási hibát, hiszen ha igen, aza a bizonyíték törvényességét is alááshatja, a törvénytelen bizonyítékot viszont ki kell zárni az eljárásból.

Előfordulhat, hogy elsőre jelentéktelennek tűnő, ám a védekezés szempontjából fontos részlet található a nyomozati iratokban, amely az Ön büntetőjogi felelősség alóli mentesüléshez, vagy enyhébb megítéléshez vezethet. A védőügyvéd feladata, hogy megtalálja a nyomozati iratokban azokat a kapaszkodókat, amelyek az Ön védelme szempontjából fontosak.

 

Stratégialkotás

A büntetőjogi ügyvéd segítsége szükséges ahhoz, hogy már az eljárás elején meghatározzuk a védelmi stratégia alapvető pontjait. A védelmi stratégiát alapvetően határozzák meg a rendelkezésre álló terhelő és mentő bizonyítékok, azok jellege, és az, hogy egyáltalán milyen típusú és milyen súlyú bűncselekményről van szó.

A helyes stratégia kiválasztásához nemcsak a törvény ismerete elengedhetetlen, hanem a bírói gyakorlaté is, hiszen a védőügyvéd tudja, hogy az egyes cselekményeket a bíróságok hogyan ítélik meg konkrétan.

Védőügyvédként segítem abban, hogy eligazodjon a büntetőjog és a bíróságok gyakorlatának összetett világában, és megtaláljuk azt a védelmi stratégiát, ami egyrészt a legjobb Önnek, másrészt viszont reális és eredményre is vezethet.

 

Kapcsolattartás és tájékoztatás

A nyomozás hosszú, az Ön első kihallgatásától számított két és fél évig is eltarthat, és mivel az eljárás a színfalak mögött zajlik, az ügyfél nem látja, hogy mi is történik a több év alatt.

A büntetőjogi ügyvéd tartja a kapcsolatot Önnel és a nyomozó hatósággal is. Az eljárás során a bizonyítékok folyamatosan keletkeznek, a védőügyvédként a feladatom, hogy az újonnan keletkezett bizonyítékok is mielőbb a saját és az Ön rendelkezésére álljanak. Az akár több évig tartó nyomozás alatt folyamatosan tájékoztatom e-mailben, telefonos és személyes konzultációk keretében is, hogy mi történik a nyomozás során, mi várható és mikor.

 

A kihallgatásokon történő képviselet

A nyomozás során előfordulhat, hogy a nyomozó hatóság több alkalommal is meghallgatja Önt. Amennyiben az ügyben meghallgatott tanúkkal vagy gyanúsítottakkal ellentmondások keletkeznek, a nyomozó hatóság szembesítéseket is foganatosíthat.

A kihallgatások és szembesítések során védőügyvédként ott vagyok Ön mellett, és segítek abban, hogy mire nyilatkozzon és mire nem.

A kihallgatások során megóvom Önt attól is, ha esetleg a kihallgatását lefolytató nyomozó befolyásolni próbálja Önt, valótlan, vagy alá nem támasztott adatokra hivatkozzon, vagy esetleg olyan ígéreteket tegyen, amelynek nincs valóságalapja, és egyébként sem az ő hatásköre egyezkedni. (Pl. ismerjen be, úgy sem lesz ebből letöltendő.) 

A nyomozónak rendszerint az az érdeke, hogy a gyanúsított tegyen vallomást és ismerjen be, hiszen a munkáját ez egyszerűsítheti. A nyomozási taktika részeként a nyomozó hatóságnak vannak olyan pszichológia eszközei, amelyek törvényesek, és lehetnek olyanok is, amelyek átlépik a törvényesség határát.

A védőügyvédi képviselet a garancia arra, hogy a nyomozó hatóság a törvényes keretek között maradjon. 

 

Észrevételek, indítványok megtétele

A nyomozati eljárás – szemben a bírósági eljárással – leginkább egyoldalú, azaz a nyomozó hatóság nyomoz, a terhelt vár.

Ugyanakkor jogunk van arra, hogy észrevételek és indítványokat tegyünk.

Indítványozhatjuk, hogy az Ön védelme érdekében milyen bizonyítékokat szerezzen be a nyomozó hatóság, kiket hallgasson meg az eljárásban és milyen nyomozati cselekményéket folytasson le. A büntetőjogi ügyvéd ezzel adott esetben hatással tud lenni az eljárás keretire és irányára.

 

Képviselet egyezségkötés során

A törvény lehetővé teszi, hogy a terhelt egyezséget kössön az ügyészséggel a büntetőjogi felelősség elismeréséről és annak jogkövetkeményiről.

Azaz van lehetőség arra, hogy ha a terhelt beismeri a bűncselekmény elkövetését, valamilyen, az általánostól enyhébb büntetéssel legyen lezárva az ügy. Kiemelendő, hogy az ügyészség csak akkor fog egyezséget kötni, ha valamilyen jól felfogott érdeke azt megkívánja. Jellemzően ez olyan büntetőeljárásokban fordult elő, ahol több terhelt van az ügyben.

Az egyezségkötés is lehet a védelmi stratégia része, azonban gondos mérlegelést igényel ennek az iránynak a választása, amelyhez elengedhetetlen büntetőügyekben járta védőügyvéd segítsége.

 

Lefoglalások, zár alá vételekkel szembeni képviselet

Vagyon elleni, gazdasági bűncselekmények esetén a nyomozó hatóság lefoglalja vagy zár alá veszi azokat a vagyontárgyakat, amelyek vagyonelkobzás hatálya alá esnek.

Vagyonelkobzás hatálya alá rendszerint a bűncselekménnyel érintett vagyontárgyak esnek, ugyanakkor a szabályos meglehetősen összetett, továbbá a hatóságok/bíróságok gyakorlata sem egységes. Gyakran kerülnek lefoglalásra és zár alá vétel hatálya alá olyan vagyonelemek, amelyeknek nincs törvényes alapja, amelyek így a több évig elhúzódó eljárás során kikerülnek az ügyfél rendelkezése alól.

Büntetőjogi ügyvédként segítem abban Önt, hogy a törvénytelenül lefoglalt vagyontárgyak visszakerüljenek Önhöz.

Vegye fel velem a kapcsolatot!
24 órán belül válaszolok.